Rechinii din San Jose merg la streaking cu Logan Couture și Nico Sturm

Nodul sursă: 3084700

San Jose Sharks au o serie de trei victorii consecutive de la revenirea mult-așteptată a căpitanului Logan Couture. Între Couture și revenirea lui Nico Sturm, San Jose a văzut o schimbare a valului în ultimele trei.

În clasamentul Ligii, Sharks se află la nr. 32, la doar trei puncte în spatele Anaheim Ducks, pe care i-au învins pe 20 ianuarie pentru a-și începe seria de victorii.

A doua victorie a echipei a fost împotriva unei echipe care se află la mijlocul pachetului, Los Angeles Kings. Clasat la nr. 14 cu 53 de puncte în 45 de meciuri jucate, Kings competitivi au un record de 22-14-9 pentru sezon.

Ultima victorie

Marți, Sharks au trecut de New York Rangers în prelungiri pentru o victorie cu 3-2. În timp ce Rags sunt nu. 8 în Ligă cu un palmares de 29-15-3, în ultimele zece jocuri sunt 3-5-2.

În prima, Adam Fox de la Rags a deschis scorul cu pase decisive ale lui Alex Lafreniere și Vincent Trocheck.

La începutul celei de-a doua, New York-ul Artemi Panarin a marcat, Fox și K'Andre Miller primind pase decisive.

Echipa Teal a mers 40 de minute fără gol în joc.

Sharks au luat în sfârșit o pauză când Sturm, recent întors, a marcat un gol fără asistare la 2:19 în al treilea. Sturm are trei puncte în ultimele trei jocuri de victorie.

Minute mai târziu, Ryan Carpenter a egalat 2-2 cu Jan Rutta și Filip Zadina asistând. Carpenter este, de asemenea, pe o serie de patru puncte consecutive (două goluri, două pase decisive) în ultimele patru jocuri pentru Sharks.

Cu restul de 15 minute din a treia, fiecare echipă a fost ținută la distanță și jocul a intrat în hochei bonus.

Căpitanul supleant Tomas Hertl a câștigat prima stea a jocului cu câștigătorul jocului în prelungiri la 1:29. Cu niște mânuiri ingenioase din partea lui Alexander Barabanov, extremul ia dat o pasă lui Rutta și Rutta lui Hertl pentru câștigătorul meciului de acasă.

Hertl este un alt Shark cu o serie de puncte cu două goluri și două pase decisive în ultimele trei victorii.

Scor final, 3-2, Sharks.

Statistici și actualizări

La fel ca multe dintre victoriile lui Sharks în acest sezon, jocul i-a văzut învingători cu 31-22. Rangers au câștigat 60.3% din confruntări, comparativ cu procentul de 39.7 al celor de la Sharks.

După 34 de meciuri cu goluri menținute sub două pentru echipă, revenirile în acțiunea ofensivă au avut efect imediat. În ultimele trei victorii, Sharks au mai multe goluri decât în ​​primele 11 meciuri ale sezonului.

Joi, Sharks l-au rechemat pe apărătorul Shakir Mukhamadullin de la San Jose Barracuda. Tânărul de 22 de ani are 26 de puncte în 39 de jocuri (cinci goluri, 21 de pase decisive!) pentru sezonul cu AHL. Totuși, pentru a debuta cu Sharks, ofensivul d-man ar putea fi o mare linie albastră pentru echipă.

Sharks mai au două meciuri acasă împotriva lui Buffalo Sabres și Seattle Kraken. Aceștia se înfruntă cu Anaheim Ducks pentru a treia oară în acest sezon înainte de pauza All-Star și de la pauza din 28 ianuarie-feb. 10.

Poti "Aprecieri„The Game Haus pe Facebook și”Urma” ne pe X pentru mai multe articole sportive ca acesta.