Rechinii din San Jose câștigă puncte în pierderea în timpul prelungirilor în fața Anaheim Ducks

Nodul sursă: 3093301

Miercuri, San Jose Sharks au câștigat un punct, dar au pierdut cu 3-2 la hochei în prelungiri împotriva Anaheim Ducks. Ultimul meci înainte de pauza All-Star și de la revedere, Sharks intră în pauza de două săptămâni 5-3-2 în ultimele zece.

Isac Lundestorm de la Ducks a deschis scorul la 2:12 în perioada cu un gol asistat de Mason McTavish și Jakob Silverberg.

Anthony „The Duke” Duclair a răspuns pentru Sharks la 6:59 cu un gol de power play. Shakir „Shak” Mukhamadullin a câștigat primul său asist în NHL, alături de veteranul Mika Hoffman.

În al doilea, Marc-Edouard Vlasic și-a extins seria de goluri la trei jocuri, cu Kyle Burroughs și William Eklund asistați. Sinura lui Vlasic marchează cea mai lungă serie de goluri din cariera sa, una care se întinde pe 18 ani.

Eklund are cinci pase decisive în ultimele trei jocuri, tot pe o serie de trei puncte consecutive. Interulul în vârstă de 21 de ani a fost în centrul echipei de joc, cu trei victorii la confruntare în joc.

Jucând a doua seară într-un meci spate la spate, Sharks nu au putut rezista.

Troy Terry l-a egalat pentru Anaheim la sfârșitul celei de-a treia, asistat de Leo Carlsson și Adam Henrique.

OT

Mergând în prelungiri, Ducks au câștigat fiecare confruntare și au profitat de ea.

All-Star Frank Vatrano a marcat câștigătorul jocului cu o lovitură de la încheietura mâinii asistat de Terry și Jackson LaCombe.

Scor final, 3-2 Ducks.

Statistici post-joc și actualizări privind accidentările

Sharks au fost învinși cu 34-28, Kaapo Kahkonen făcând 31 de salvari (procentaj de salvare, .91).

Echipa Teal a câștigat 45.5 la sută din confruntări, cu 12-5 din victoriile confruntărilor venite în prima perioadă.

Căpitanul Logan Couture a spus: „Am crezut că suntem echipa mai bună pentru o mare parte a jocului. Dar în a treia perioadă au cam preluat și au avut o mulțime de look-uri. Păream obosiți la capăt acolo. Am coborât la 11 atacanți destul de devreme, la 10 atacanți la un moment dat.”

Atacantul Alexander Barabanov a părăsit jocul la începutul celei de-a doua perioade cu o accidentare nedezvăluită. Intrând în pauza de la pază, Barabanov este considerat zi de zi.

Tomas Hertl a ratat meciurile de marți și miercuri cu o accidentare la partea inferioară a corpului, considerată de asemenea de zi cu zi.

Luni, apărătorul Mario Ferraro a fost plasat în rezervă pentru accidentați, cu o accidentare la partea inferioară a corpului.

Pauza de la repaus din NHL se suprapune cu weekendul NHL All-Star din Toronto.

Sharks se întorc să joace împotriva Winnipeg Jets departe de casă de Ziua Îndrăgostiților (14 februarie).

Poti "Aprecieri„The Game Haus pe Facebook și”Urma” ne pe X pentru mai multe articole sportive ca acesta.