Job interesant: VP – FinTech Engagement & Emerging Technologies

Nodul sursă: 1935144

Am văzut acesta pe LinkedIn mai devreme („VP – FinTech Engagement & Emerging Technologies”) și m-am gândit că ar merita să scriu despre asta în cazul în care cineva care citește ar putea fi interesat. Media tehnologică a căutat de mult timp locurile de muncă pentru a-și face o idee despre domeniile pe care s-ar putea concentra oameni precum Apple, Google și alții, pe baza profilurilor pe care doresc să le angajeze.

Deci este stimulant să vezi emiratele nbd, unul dintre cele mai mari din regiune, care face publicitate pentru acesta. Nu cunosc compania suficient de bine ca să știu cât de senior este „VP”, dar este listată ca „Director” pe LinkedIn. Acest lucru este important, din punctul meu de vedere – în mod ideal vrei pe cineva destul de senior care se ocupă de astfel de probleme la o bancă mare, altfel vizibilitatea poate dispărea foarte repede dacă rolul este prea junior.

La cea mai recentă organizație a mea, am numit un vicepreședinte executiv al FinTech, pe care l-am simțit necesar atât pe plan intern, cât și ca o declarație a ambițiilor organizației și pe plan extern. Așa că este bine să vezi că NBD se îndreaptă și în acest sens.

Iată rezumatul rolului – mă pot gândi la câțiva colegi cărora le-ar plăcea pe acesta, așa că, dacă sunteți interesat, vă recomand să aplicați rapid. De asemenea, aș merge până acolo încât să sugerez că dintre cei peste 200 de candidați pe care i-a primit deja rolul pe LinkedIn, nu mulți dintre ei vor avea abilitățile și experiența pe care NBD le caută... așa că dacă ești cu adevărat interesat, încearcă-l .

De asemenea: dacă sunteți serios, contactați direct una din echipa Talent Acquisition de la Emirates NBD și întrebați despre rol. Nici asta nu cred că ar strica.

Despre slujba

Scopul noii unități este de a dezvolta o viziune a inovației, cercetării și angajamentului fintech cu o strategie de dezvoltare, incubare de noi idei de a face lucrurile diferit și/sau modele de afaceri radical noi în starea actuală, pentru a crea avantaje competitive și valoare. pentru bancă și accelerarea transformării digitale.

Rolul specific este de a căuta băncile provocatoare sau fintech-urile care separă afacerile băncii, evaluează propunerea de valoare, identifică amenințările și oportunitățile de colaborare prin modele de implicare strategică – partener, incubare și/sau participație la capital. Rolul are o linie de raportare punctată către echipele de afaceri și de strategie.

Responsabilitati:

  • Gestionarea interacțiunii cu organizația CDO, înțelegerea evoluțiilor acestora pentru a se alinia la eforturile de inovare din organizație
  • Un model de lucru structurat cu echipe de afaceri pentru a canaliza oportunitățile, declarațiile problemelor, nevoile și propunerea potențialilor parteneri potriviți
  • Analiza continuă a pieței spațiului Fintech la nivel global
  • Identificarea domeniilor de business, care sunt dezagregate de startup-uri, prin evaluarea continuă a posibililor parteneri aliniați cu prioritățile strategice ale băncii.
  • Crearea unui cadru de guvernanță și management al riscului în jurul angajamentelor fintech/starup-uri
  • Incubarea startup-urilor și efectuarea Proof of concepts pentru validarea obiectivelor de afaceri
  • Lucrul îndeaproape cu domeniile IT interne pentru a duce ideile și prototipurile calificate pe piață
  • Desfășurarea de ateliere de design thinking pentru ideare aliniată cu prioritățile de afaceri
  • Gestionați portofoliul Fintech, responsabil pentru analiza afacerii, arhitectura sistemului, implementarea programului, gestionarea bugetului și a resurselor pentru a oferi o soluție sigură centrată pe client de înaltă performanță
  • Gestionați și furnizați proiecte FinTech
  • Înțelegerea modelului de finanțare (VC, investitori îngeri)
  • Propune oportunități de investiții
  • Analiza continuă a valorii beneficiului și măsurarea ideilor calificate

Abilități și experiență necesare: -

  • 12 – 15 ani de experiență în tehnologie și unități de afaceri care conduc agenda digitală, în mod ideal, candidatul ar trebui să fi lansat cu succes noi produse și să demonstreze, de asemenea, exemple solide de inovație furnizată
  • De preferat master în managementul afacerilor sau inginerie
  • 2 – 3 ani în conducerea angajamentului Fintech pentru acceleratori sau întreprinderi care își conduc agenda de inovare
  • Înțelegerea celor mai recente tehnologii și tendințe de afaceri în spațiul Fintech
  • Înțelegerea tendințelor în afacerile de asigurări și reglementare
  • Calități puternice de leadership și o persoană care își gestionează pasiunea, motivându-i și dându-i în mod continuu puterea de a se prezenta și de a dezvolta o gândire ieșită din cutie
  • O mentalitate provocatoare care depășește granițele dincolo de zona de confort
  • Persoana unui popor, îi motivează să conducă din față
  • Nejudecator, deschis la minte și non-posesiv
  • Un adevărat colaborator care crede în inteligența colectivă

Despre Ewan

Ewan este fondatorul și editorul Profil FinTech și Analiza industriei mobile. El scrie despre o mare varietate de probleme din industria mobilă și FinTech și este de obicei activ pe Twitter cele mai multe zile. Poti citiți mai multe despre el sau ajunge la el cu aceste detalii.

Timestamp-ul:

Mai mult de la Profil Fintech