Χρονοδιάγραμμα της Αργεντινής στο Κατάρ από την ήττα του Ιράν έως το Παγκόσμιο Κύπελλο Άρσης

Κόμβος πηγής: 1779326

Ήταν ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου που όλοι ήθελαν να δουν και οι οπαδοί της Αργεντινής πήραν τελικά το τέλος που περίμεναν.

Μετά από επτά αγώνες μιας συναρπαστικής εκστρατείας, ο Λιονέλ Μέσι και οι συμπαίκτες του σήκωσαν το πρώτο τους τρόπαιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο την Κυριακή, αφού νίκησαν τη Γαλλία με 4-2 στα πέναλτι.

Η νίκη σηματοδότησε την έβδομη κορύφωση για την Αργεντινή σε μια δελεαστική εκστρατεία στο Παγκόσμιο Κύπελλο που την είδε να σηκώνει το δεύτερο τρόπαιό της στο Κατάρ 2022

Οι οπαδοί είδαν τελικά τον Μέσι να σηκώνει το κομμάτι που έλειπε στην Άρσεναλ του, έναν τίτλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου που κυνηγούσε από το 2005, όταν έκανε το διεθνές ντεμπούτο του στα 17 του. Ακολουθεί μια ματιά στο χρονοδιάγραμμα της Αργεντινής στη διοργάνωση:

22 Νοεμβρίου (φάση ομίλων): Αργεντινή 1-2 Σαουδική Αραβία

Η εκστρατεία της Αργεντινής στο Παγκόσμιο Κύπελλο ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό παιχνίδι στο εναρκτήριο παιχνίδι της εναντίον της Σαουδικής Αραβίας, χάνοντας με 2-1.

Ο Saleh Alshehri άνοιξε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με σουτ πέρα ​​από τον Martinez.

Αργότερα, ο εξτρέμ Salem Aldawsari έκοψε μέσα και κουλούρισε μια καλλονή στην επάνω γωνία για το πρώτο του διεθνές γκολ και μια νίκη σοκ για τη Σαουδική Αραβία.

26 Νοεμβρίου (φάση ομίλων): Αργεντινή 2-0 Μεξικό

Η Αργεντινή ξεκίνησε νικηφόρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022, νικώντας το Μεξικό με 2-0 στο στάδιο Lusail για να ξεκινήσει δυναμικά την εκστρατεία της.

Ο Έντσο Φερνάντες και ο Λιονέλ Μέσι σκόραραν για την Αργεντινή, με το γκολ της τελευταίας να τον κάνει τον νεότερο παίκτη που σκόραρε για την Αργεντινή μετά τον Μέσι το 2006.

30 Νοεμβρίου (φάση ομίλων): Πολωνία 0-2 Αργεντινή

Η Αργεντινή συνέχισε τις νίκες με 2-0 επί της Πολωνίας στον όμιλο Γ για να επιβεβαιώσει τη θέση της στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ομάδα του Lionel Scaloni ανέλαβε την ευθύνη του αγώνα με τα γκολ των Alexis Mac Allister και Julian Alvarez.

3 Δεκεμβρίου (16 τελευταίες): Αργεντινή 2-1 Αυστραλία

Στις 3 Δεκεμβρίου, η Αργεντινή νίκησε 2-1 την Αυστραλία στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA 2022. Το παιχνίδι σηματοδότησε τον 1000ο αγώνα για τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος σκόραρε στο 35ο λεπτό στο στάδιο Αχμέντ μπιν Άλι. Ο Julian Alvarez σφράγισε τη νίκη με μια έλλειψη συγκέντρωσης από τον τερματοφύλακα.

9 Δεκεμβρίου (προημιτελικός): Αργεντινή 4-3 στυλό (2-2 aet) Ολλανδία

Στις 9 Δεκεμβρίου, η Αργεντινή νίκησε την Ολλανδία με 4-3 στα πέναλτι σε μια έντονη σύγκρουση στα προημιτελικά στο στάδιο Lusail. Η νίκη τους οδήγησε σε μια ημιτελική σύγκρουση με την Κροατία αφού τερμάτισαν 2-2 στην παράταση.

Ο αγώνας έληξε με 17 κίτρινες κάρτες μετά από έντονες ανταλλαγές κατά τη διάρκεια του αγώνα, συμπεριλαμβανομένων δύο παικτών που αποβλήθηκαν για φάουλ στον Λιονέλ Μέσι στο πρώτο ημίχρονο.

13 Δεκεμβρίου (ημιτελικός): Αργεντινή 3-0 Κροατία

Η Κροατία κυριάρχησε στην Αργεντινή στο πρώτο ημίχρονο με κατοχή και επίθεση, αλλά ένα πέναλτι στον Μέσι άλλαξε τα δεδομένα. Το 11ο γκολ του τον οδήγησε να ξεπεράσει το ρεκόρ του θρυλικού Γκάμπριελ Μπατιστούτα για τα περισσότερα γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο και τελείωσε τον αγώνα με ασίστ πέρα ​​από την άμυνα για να βρει τον Αλβάρες, ο οποίος τελείωσε με ένα γκολ.

18 Δεκεμβρίου (τελικός): Αργεντινή 4-2 στυλό (3-3 aet) Γαλλία

Ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ μεταξύ Γαλλίας και Αργεντινής ήταν μια τεταμένη υπόθεση, με τις δύο ομάδες να έρχονται από πίσω για να αναγκάσουν την παράταση.

Ο Μπάπε ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του με ένα εκπληκτικό μισό βόλεϊ πέρα ​​από τον Μαρτίνεθ, αλλά οι Αργεντινοί στη συνέχεια ισοφάρισαν μέσω του Μέσι.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Μαρτίνεθ απέκρουσε τα πέναλτι των Κομάν και Τσουαμένι για να σηκώσει το τρόπαιο για την Αργεντινή.