Vitality dă jos NAVI pentru a asigura un loc pentru marea finală în BLAST Premier World Final 2023

Nodul sursă: 3020289

Finala mondială BLAST Premier 2023 se apropie de încheiere și, cu patru echipe care se îndreaptă spre semifinalele evenimentului, doar două echipe rămân după ziua a patra pentru a se lupta în marea finală pentru o parte a leului din fondul de premii de 4 de dolari.

Vitality vs NAVI a marcat al doilea joc din semifinale, primii l-au învins pe cel din urmă cu scorul de 2-0.

Să vedem tot ce s-a întâmplat în timpul seriei.

• Nuke a rămas

Jocul 1: Anubis (Aleg: NAVI, Câștigă: Vitalitate, Scor final: 13-5)

NAVI a început partea CT a lui Anubis cu piciorul drept luând runda cu pistol, dar nu a reușit să transforme runda următoare, deoarece o cumpărare forțată de la Vitality i-a oprit înainte de a câștiga impuls. Ambele echipe au avut performanțe lăudabile, dar Vitality a reușit să iasă în frunte la sfârșitul primei reprize, încheind repriza cu un avantaj considerabil de 8-4.

Repriza a doua a părut destul de unilaterală, deoarece NAVI nu a putut face decât o singură rundă înainte ca Vitality să-și asigure jocul unul fără prea multe bătăi de cap cu scorul de 13-5.

Dan „apEX” Madesclaire a domnit în fruntea scorului cu un K/D de 18/8.

Jocul 2: Inferno (Aleg: Vitalitate, Câștigă: Vitalitate, Scor final: 13-9)

NAVI arăta confortabil pe partea T a lui Inferno, când au început jocul cu victorii consecutive în runde pentru a lua un avantaj de 4-0 asupra Vitality înainte de a pierde o rundă. Vitality și-a recăpătat calmul în a doua jumătate a echipei CT, reușind să egaleze scorul pentru a încheia prima repriză cu scorul de 6-6.

Vitality și-a menținut impulsul până în a doua jumătate a Inferno, câștigând runde consecutive pentru a lua un avantaj de 11-6. NAVI ar putea smulge câteva runde de la opoziție înainte ca un clutch 1v3 de la William „mezii” Merriman să îi permită lui Vitality să-și ridice fața și să încheie jocul 13-9 în favoarea lor.

Shahar „flameZ” Shushan a zguduit un ADR de 102.6 cu un K/D de 18/16.

Cu această victorie, Vitality își asigură locul în marea finală în BLAST Premier World Final 2023, unde se vor confrunta cu FaZe Clan pentru o șansă la glorie. Meciul va avea loc pe 17 decembrie 2023, la ora 2:00 UTC.

Fanii pot urmări acțiunea în direct la oficial TIC nervos or YouTube mânerele lui BLAST.