Recapitulare săptămânală a insulelor din New York - Săptămâna 10

Recapitulare săptămânală New York Islanders – Săptămâna 10

Nodul sursă: 3036019

New York Islanders a trecut cu 2-0-1 în cele trei meciuri jucate în această săptămână. Victoriile lor au venit acasă împotriva lui Edmonton Oilers și pe drum împotriva lui Carolina Hurricanes. Ei au câștigat un punct în singura lor înfrângere, un joc de prelungiri împotriva Washington Capitals. Insulele au un record de 16-8-9 cu 41 de puncte totale.

Cea de-a doua perioadă dominantă conduce la câștigarea uleiurilor

Prin amabilitatea X/@NYIslanders

Săptămâna aceasta a început cu cel de-al doilea joc al Islanders împotriva Edmonton Oilers. Oaspeții au început foarte repede, Leon Draisaitl având suficient spațiu pentru a o învinge pe Ilya Sorokin la puțin peste un minut de joc. Nu aveau să mai fie scoruri până în a doua repriză, când ofensiva Islanders a fost cea mai productivă. La primul lor joc de putere din joc, Anders Lee a primit un gol de joc de putere la un șut revenit. Islanders au avut încă un joc de putere mai târziu, în perioada în care Bo Horvat l-a învins pe Stuart Skinner cu un șut de la slot. Echipele speciale au lovit din nou câteva minute mai târziu, de data aceasta din unitatea cu mâna scurtă. Duo-ul eficient al lui J.G. Pageau și Simon Holmstrom au primit o oportunitate de doi la unu, Holmstrom valorificând. Cel de-al cincilea gol pe scurt, lider în ligă, le-a oferit Islanders un avans cu 3-1.

Pe partea defensivă a pucului, aceasta a fost o ieșire solidă din partea echipei. Unitatea PK a ucis patru penalty-uri, care au inclus o oportunitate prelungită de cinci la trei. De remarcat au fost și cele 22 de șuturi blocate ale echipei în joc. Și, în ciuda faptului că s-a confruntat cu 15 șuturi din a treia perioadă, Sorokin s-a menținut constant în ceea ce a fost unul dintre cele mai bune începuturi de sezon. El a făcut un total de 30 de salvari într-o eventuală victorie cu 3-1 asupra Oilers.

Insulenilor forțează ore suplimentare, dar suferă o pierdere în fața capitalelor

Prin amabilitatea lui X/@Capitals

În cel de-al doilea joc consecutiv, Islanders au călătorit la Washington pentru a juca cu Capitals. La jumătatea primei perioade, o schimbare a zonei defensive i-a oferit lui Hendrix Lapierre ocazia de a marca primul gol al jocului. Cu toate acestea, la începutul celei de-a doua perioade, Hudson Fasching și-a luat cel de-al doilea gol al anului pe o repriză de egalitate. Meciul a rămas egal până la ora 13:12 a perioadei, când Joel Edmundson a rupt o lovitură puternică pe lângă Semyon Varlamov pentru a aduce Capitals înapoi în top.

Infracțiunea insulenilor s-a luptat să-l învingă pe Darcy Kuemper în aceasta, chiar și jocul lor de putere roșu fiind 0/3 în joc. Dar, în ciuda problemelor lor ofensive, au reușit să marcheze un gol important în a treia repriză. Lee a obținut o bandă deschisă spre plasă, l-a învins pe Keumper și l-a învins cu un revers pentru a egala jocul la două. Niciuna dintre echipe nu a putut veni cu un alt gol de regulament, care a adus-o în prelungiri. Punctul de cotitură al perioadei de prelungiri a fost un penalty de tripping luat de Noah Dobson. Unitatea de joc de putere a Capitals a profitat din plin de oportunitatea care a urmat, Dylan Strome marcând golul câștigător al jocului și oferind insulenilor o înfrângere cu 3-2 în prelungiri.

Victorie cu scoruri mari asupra uraganelor

Insulenilor și-au încheiat săptămâna jucând un joc de drum împotriva Hurricanes. Sebastian Aho i-a pus pe Islanders să meargă în prima perioadă, marcând primul său gol al sezonului. O reacție rapidă a lui Teuvo Teravainen la un șut revenit a egalat meciul un minut mai târziu. Brock Nelson a readus echipa în top cu al 16-lea gol al sezonului, marcat la ora 14:43. În ultimele minute ale perioadei, Horvat a marcat pe o pasă perfectă a lui Mat Barzal pentru a urca cu doi.

Mergând în a doua repriză, acest joc s-a transformat într-o afacere de goluri dus-întors. În primul rând, Sebastian Aho de la Hurricanes a îngropat un gol de joc de putere în fața lui Sorokin. Apoi, mai târziu în perioada, Mike Reilly a luat un cronometru de la punct pentru a-l învinge pe Pyotr Kochetkov. În jurul a două minute de la a treia, Jaccob Slavin a marcat la o lovitură palmă pentru a-i aduce pe Hurricanes înapoi la unu. Dar din nou, Islanders au creat distanță, Lee marcând pe o privire grozavă. La ora 9:17, Stefan Noesen a lucrat într-un gol de putere pentru a-i aduce din nou pe Hurricanes la un pas. Jucând într-un joc strâns, Islanders l-a ținut împreună fără a lăsa un gol de egalitate. Ei au câștigat cu 5-4 împotriva Hurricanes pentru a-și continua perioada productivă de hochei.