Al-Attiyah a câștigat al cincilea titlu de Raliu Dakar; Benavides câștigă sprintul pe bicicletă

Nodul sursă: 1902015

DAMMAM, Arabia Saudită — Sebastien Loeb este considerat cel mai mare pilot de raliuri. Campion mondial de nouă ori.

Într-un raid de raliu, în care Dakar-ul este cel mai mare test, Loeb se înclină duminică în fața lui Nasser Al-Attiyah, campionul mondial la raid și câștigător al Dakarului, pentru a cincea oară.

Înainte de ultima cursă din Arabia Saudită, Loeb și-a dorit să aibă capacitatea lui Al-Attiyah de a citi terenul, de a detecta zonele cu probleme și de o experiență de invidiat în deșert.

„Pentru a-i învinge, trebuie să ai o cursă perfectă”, a spus Loeb.

Nimeni altcineva nu a putut evita probleme precum Al-Attiyah și copilotul francez Mathieu Baumel Toyota. În nouă Dakar-uri împreună, au câștigat patru, au fost vicecampioni de patru ori și au fost abandonați o dată.

Al-Attiyah a condus Dakarul în ultimele 13 din cele 15 zile ale sale și l-a învins pe Loeb cu 80 de minute – cea mai mare marjă din 20 de ani – dar nu a fost confortabil pentru Qatari până când cei trei cei mai mari urmăritori ai săi au fost eliminati efectiv în etapa a șasea.

Stephane Peterhansel, Yazeed Al Rajhi și Carlos Sainz, singurii șoferi la 55 de minute de Al-Attiyah, s-au prăbușit la câțiva kilometri unul de celălalt. Copilotul lui Peterhansel, Edouard Boulanger, a fost transportat la spital cu o leziune la spate. Al Rajhi și Sainz au rămas blocați ore întregi.

Sainz a rezistat până la un al doilea accident pe etapa a nouă, care a fost umbrită de un spectator care a murit din cauza rănilor după ce a fost lovit de un camion concurent. A fost al cincilea deces pe Dakar de la mutarea sa în Arabia Saudită în 2020.

Șoferul local Al Rajhi, al treilea anul trecut, a terminat pe locul 37 și la 37 de ore în spatele lui Al-Attiyah.

Plumbul lui Al-Attiyah a crescut la mai mult de o oră și nu a mai fost nevoit să împingă cu putere.

„Nu a trebuit să atacăm ca nebunii”, a spus el. „Am reușit să trecem de a doua săptămână și să câștigăm, asta este ceea ce contează cu adevărat. Sunt foarte fericit că am câștigat de cinci ori, iar Mathieu de patru ori. . . scuze Mathieu!”

Al cincilea sau titlu la Dakar l-a eclipsat pe Ari Vatanen și a fost al doilea după Peterhansel, cel mai mare campion al Dakarului, cu 14 victorii, opt la categoria mașinii premiere.

Loeb a fost lăsat să câștige șase etape consecutive, un record pentru un șofer de mașină de elită și șapte în total, cel mai mult de la Sainz în 2011. Loeb a fost secund pentru al doilea an consecutiv și a treia oară.

Lucas Moraes din Brazilia a fost un al treilea impresionant, primul începător pe podium în 35 de ani. Era cu 98 de minute înapoi, dar cu aproape o oră în fața locului patru.

Pilotul argentinian Kevin Benavides a câștigat al doilea titlu pe motocicletă învingând KTM coechipierul Toby Price cu 43 de secunde după mai mult de 4,000 de kilometri în cel mai apropiat final din istoria raliului.

Au fost ultimii care au început etapa a 136-a de 14 de kilometri pe coasta de la est de Al-Hofuf.

„În această dimineață, capul meu era gol, cu excepția fiecărui kilometru al etapei, de la 0 la 136”, a spus Benvavides. „Este incredibil să obții victoria la sfârșitul acestui Dakar complet nebun și cu un decalaj atât de mic. De asemenea, sunt primul care câștigă cu două mărci diferite de motociclete și asta mă face foarte mândru.”

Benavides, în urma lui Price cu 12 secunde în total, a eliminat asta până la primul punct de control. La jumătatea drumului, avea aproape două minute înainte pentru că dublu campion al Australiei a ratat două puncte de control și a trebuit să se întoarcă. Price a revenit, dar Benavides a câștigat etapa cu 55 de secunde.

A câștigat în 2021 și a fost în cursă anul trecut până când motorul i-a explodat în etapa 10. La fel ca Al-Attiyah, a fost în primii trei din etapa a treia, dar a făcut cel mai mare impuls sâmbătă după ce s-a oprit pentru a-l ajuta pe coechipierul lovit Matthias Walkner, campioana 2018.

Skyler Howes, americanul care a condus clasa timp de șase zile, s-a clasat pe locul al treilea cu cinci minute înapoi în primul său podium.