3 najbardziej znaczące niecelne rzuty karne w historii mistrzostw świata

Węzeł źródłowy: 1772492

Podczas tegorocznego turnieju doszło do jednego z najbardziej pamiętnych rzutów karnych w historii mistrzostw świata. Gdy Anglia przegrywała 2:1 z Francją w doliczonym czasie gry i potrzebowała gola, Harry Kane przyspieszył, aby wykonać rzut karny dla Anglii.

Kane uderzył z rzutu karnego prosto nad Hugo Llorisem i nie trafił w bramkę. Ta porażka wywołała falę wstrząsów w piłkarskim świecie i drogo kosztowała Anglię, która przegrała mecz 2-1.

Jednak ten rzut karny nie był jedynym głośnym w finałach mistrzostw świata. W tym artykule przyjrzymy się innym godnym uwagi wpadkom, które zmieniły bieg zawodów.

David Trezeguet (Francja kontra Włochy, 2006)

Nie można winić Davida Trezegueta za nieudany rzut karny w finale Mistrzostw Świata 2006. W końcu był tylko jednym z 11 zawodników biorących udział w rzutach karnych, a jego drużyna grała wcześniej 120 minut.

Ale jedna osoba musi ponieść ciężar nieudanego rzutu karnego: strzelec. W tym przypadku był to David Trezeguet.

Okrucieństwo kar polega na tym, że jedna osoba musi ponieść ciężar porażki i zebrać całą chwałę, jeśli odniesie sukces. W tym przypadku Trzequet musiał strzelić swojego karnego, aby wyrównać rzuty karne i dać Francji równe szanse na zwycięstwo.

Ale zamiast strzelić gola, trafił w poprzeczkę i odbił się z powrotem do gry, pozwalając Fabio Grosso strzelić ostatni rzut karny dla Włochów i zdobyć czwarty tytuł mistrza świata.

Asamoah Gyan (Ghana vs Urugwaj, 2010)

Niecelny rzut karny Asamoaha Gyana przeciwko Urugwajowi na Mistrzostwach Świata 2010 to jeden z najbardziej szokujących momentów w historii futbolu.

Napastnik z Ghany był gotowy, by wysłać swój kraj do następnego etapu turnieju, a nawet strzelić dramatycznego zwycięzcę w ostatniej minucie. Ale kopnięcie Gyana było tak źle ocenione, że zamiast gola trafił w słupek.

Spudłowanie było tak poważne, że stało się znane jako „najgorsza kara, jaką kiedykolwiek wykonano” i zostało odtworzone tysiące razy na YouTube. Wywołało to również globalną debatę na temat presji wywieranej na graczy wykonujących rzuty karne.

Roberto Baggio (Włochy kontra Brazylia, 1994)

Roberto Baggio na zawsze zostanie zapamiętany za nieudany rzut karny przeciwko Brazylii na mundialu w 1994 roku.

Baggio był u szczytu swoich sił w USA. Strzelił pięć goli i poprowadził Włochy do finału, gdzie zmierzyły się z Brazylią w formie. Żadna ze stron nie potrafiła zdobyć bramki po 120 minutach, co oznaczało, że wszystko rozstrzygnie się w rzutach karnych.

Baggio przyspieszył, aby wyrównać wyniki, ale uderzył wysoko i niecelnie, dając Brazylii zwycięstwo i pozostawiając go z rekordem, który będzie go prześladował na zawsze.