Το San Jose Sharks Go Streaking με τους Logan Couture και Nico Sturm

Κόμβος πηγής: 3084700

Οι San Jose Sharks έχουν ένα σερί τριών νικών μετά την πολυαναμενόμενη επιστροφή του αρχηγού Logan Couture. Μεταξύ της Couture και της επιστροφής του Nico Sturm, το San Jose έχει δει μια αλλαγή στην παλίρροια στα τρία τελευταία.

Στην κατάταξη της Λίγκας, οι Καρχαρίες βρίσκονται στο νούμερο. 32, μόλις τρεις πόντους πίσω από τους Anaheim Ducks τους οποίους κέρδισαν στις 20 Ιανουαρίου για να ξεκινήσουν το σερί νικών τους.

Η δεύτερη νίκη της ομάδας ήταν ενάντια σε μια ομάδα που βρίσκεται στη μέση της ομάδας, τους Los Angeles Kings. Κατατάχθηκε στο αρ. 14 με 53 πόντους σε 45 παιχνίδια που παίχτηκαν, οι ανταγωνιστικοί Kings έχουν ρεκόρ 22-14-9 για τη σεζόν.

Τελευταία νίκη

Την Τρίτη οι Sharks πέρασαν από τους New York Rangers στην παράταση για τη νίκη με 3-2. Ενώ τα Rags δεν είναι. 8 στη Λίγκα με ρεκόρ 29-15-3, στα δέκα τελευταία παιχνίδια τους είναι 3-5-2.

Στο πρώτο, ο Άνταμ Φοξ των Rags άνοιξε το σκορ με ασίστ των Alex Lafreniere και Vincent Trocheck.

Στις αρχές του δεύτερου, η Artemi Panarin της Νέας Υόρκης σκόραρε με τους Fox και K'Andre Miller να μαζεύουν τις ασίστ.

Η Team Teal πέρασε 40 λεπτά χωρίς γκολ στο παιχνίδι.

Οι Καρχαρίες έπιασαν τελικά ένα διάλειμμα όταν ο Στουρμ που επέστρεψε πρόσφατα σημείωσε ένα γκολ χωρίς βοήθεια στο 2:19 στο τρίτο. Η Στουρμ έχει τρεις βαθμούς στα τρία τελευταία παιχνίδια νίκης.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ryan Carpenter ισοφάρισε 2-2 με τους Jan Rutta και Filip Zadina να βοηθούν. Ο Κάρπεντερ έχει επίσης ένα σερί τεσσάρων αγώνων (δύο γκολ, δύο ασίστ) στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια για τους Καρχαρίες.

Με τα υπόλοιπα 15 λεπτά του τρίτου, κάθε ομάδα έμεινε μακριά και το παιχνίδι πήγε στο μπόνους χόκεϊ.

Ο αναπληρωματικός αρχηγός Τόμας Χερτλ κέρδισε το πρώτο αστέρι του αγώνα με τον νικητή της παράτασης στο 1:29. Με κάποιο έξυπνο χειρισμό από τον Alexander Barabanov, ο εξτρέμ έδωσε μια πάσα στον Rutta και ο Rutta στον Hertl για τον νικητή του αγώνα εντός έδρας.

Ο Χερτλ είναι άλλος ένας Καρχαρίας σε σερί πόντους με δύο γκολ και δύο ασίστ στις τρεις τελευταίες νίκες.

Τελικό σκορ, 3-2, Καρχαρίες.

Στατιστικά στοιχεία και ενημερώσεις

Όπως πολλές από τις νίκες των Sharks αυτή τη σεζόν, το παιχνίδι τους σημείωσε 31-22. Οι Ρέιντζερς κέρδισαν το 60.3 τοις εκατό των αναμετρήσεων σε σύγκριση με το 39.7 τοις εκατό των Καρχαριών.

Έπειτα από 34 παιχνίδια με γκολ που κρατήθηκαν κάτω από δύο για την ομάδα, οι επιστροφές στην επιθετική ενδεκάδα έχουν τεθεί άμεσα σε ισχύ. Στις τρεις τελευταίες τους νίκες, οι Καρχαρίες έχουν περισσότερα γκολ από ό,τι στους πρώτους 11 αγώνες της σεζόν.

Την Πέμπτη οι Sharks ανακάλεσαν τον αμυντικό Shakir Mukhamadulin από το San Jose Barracuda. Ο 22χρονος έχει 26 βαθμούς σε 39 αγώνες (πέντε γκολ, 21 ασίστ!) για τη σεζόν με την AHL. Ωστόσο, για να κάνει το ντεμπούτο του με τους Sharks, ο επιθετικός d-man θα μπορούσε να είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα για την ομάδα.

Οι Sharks έχουν άλλα δύο παιχνίδια εντός έδρας με τους Buffalo Sabers και το Seattle Kraken. Θα αντιμετωπίσουν τους Anaheim Ducks για τρίτη φορά αυτή τη σεζόν πριν από το All-Star και το διάλειμμα της εβδομάδας από τις 28 Ιανουαρίου έως τις Φεβ. 10.

Μπορείς "Αρέσει"The Game Haus στο Facebook και"ΑκολουθώΕμείς στο X για περισσότερα αθλητικά άρθρα όπως αυτό.