ESL Open #193: νίκη herO, MaxPax, Clem

Κόμβος πηγής: 2889984
από την Wax

Η εβδομάδα #193 των Open Cups ξεκίνησε με (wiki)ήρωας κερδίζοντας το κορεάτικο server cup, νικώντας τη NightMare με 3-0 στους τελικούς. Η NightMare είχε κάνει ένα ισχυρό αουτσάιντερ μέχρι εκείνο το σημείο - νικώντας τους GuMiho και Classic στους προηγούμενους γύρους - αλλά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το online ισχυρό HerO στο τέλος.

Το κύπελλο Κορέας ήταν ιδιαίτερα αξιόλογο λόγω της συμμετοχής του Ολιβέιρα και σύνθημα κινδύνου. Οι θαυμαστές κάνουν εικασίες για την καριέρα του Oliveira από τότε που έχασε τη θέση του στο Masters’ Coliseum 6, αλλά η νίκη του επί του Cure στο κύπελλο αυτής της εβδομάδας υποδηλώνει ότι είναι ακόμα σε καλή φόρμα.

Επίσης, ο sOs συνέχισε να εκπλήσσει αγωνιζόμενος στο πρώτο του ESL Open Cup από την Εβδομάδα #48 (Δεκέμβριος 2020), ακολουθώντας τη συμμετοχή του στα προκριματικά του GSL. sOs ανακοίνωσε το δικό του συνταξιοδότηση τον Σεπτέμβριο του 2021, αλλά κάνει περιστασιακές εμφανίσεις σε τουρνουά το 2023.

Προχωρώντας στον ευρωπαϊκό διακομιστή, (wiki)Μέγισμα νίκησε τον Κλεμ με 3-0 στους τελικούς και πήρε το κύπελλο της εβδομάδας. Η πρώτη τετράδα παρουσίασε έναν αιφνιδιαστικό παρεμβαίνοντα Kelazhur, ο οποίος κέρδισε δύο κλασικούς αγώνες Liquid team-kill εναντίον MaNa και SKillous για να φτάσει στα ημιτελικά (όπου έχασε από τη MaxPax με 0-2).

(wiki)Clem αρνήθηκε τη νίκη στην Ευρώπη, αλλά το πλήρωσε στον αμερικανικό διακομιστή. Έκανε μια πολύ εντυπωσιακή πορεία για να κερδίσει το κύπελλο, περνώντας από το Dark, το HerO και το ByuN για να γίνει ο πρωταθλητής της εβδομάδας.

Σε μη ESL ανοίγει, (wiki)σκοτάδι κέρδισε το KSL #27, νικώντας την HerO με 3-2 στους τελικούς.

ESL Open Korean Cup (εμφανίζεται η μερική αγκύλη)