Τα 3 πιο σημαντικά αστοχία πέναλτι στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Κόμβος πηγής: 1772492

Ένα από τα πιο αξιομνημόνευτα άστοχα πέναλτι στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου σημειώθηκε στο φετινό τουρνουά. Με την Αγγλία να υπολείπεται με 2-1 από τη Γαλλία στις καθυστερήσεις και να χρειάζεται ένα γκολ, ο Χάρι Κέιν έκανε ένα πέναλτι για την Αγγλία.

Ο Κέιν εκτέλεσε το πέναλτι του κατευθείαν πάνω από τον Ούγκο Λόρις και έχασε το στόχο. Η αστοχία προκάλεσε σοκ σε όλο τον ποδοσφαιρικό κόσμο και κόστισε ακριβά στην Αγγλία καθώς έχασε τον αγώνα με 2-1.

Ωστόσο, αυτό το άστοχο πέναλτι δεν ήταν το μόνο υψηλού προφίλ στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αυτό το άρθρο εξετάζει άλλες αξιοσημείωτες αστοχίες που έχουν αλλάξει την πορεία του διαγωνισμού.

David Trezeguet (Γαλλία εναντίον Ιταλίας, 2006)

Ο Νταβίντ Τρεζεγκέ δεν μπορεί να κατηγορηθεί που έχασε το πέναλτι του στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2006. Άλλωστε, ήταν μόνο ένας από τους 11 παίκτες που συμμετείχαν στο σουτ και η ομάδα του έπαιζε για 120 λεπτά πριν από αυτό.

Αλλά ένα άτομο πρέπει να σηκώσει το βάρος ενός αποτυχημένου πέναλτι: ο σουτέρ. Και σε αυτή την περίπτωση, ήταν ο David Trezeguet.

Η σκληρότητα των ποινών είναι ότι ένα άτομο πρέπει να φέρει το κύριο βάρος της αποτυχίας και να καρπωθεί όλη τη δόξα αν τα καταφέρει. Σε αυτή την περίπτωση, ο Τρζεκέ έπρεπε να σκοράρει το πέναλτι του για να ισοφαρίσει τη διαδικασία και να δώσει στη Γαλλία ίσες ευκαιρίες για νίκη.

Αλλά αντί να σκοράρει, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και επανήλθε στο παιχνίδι, επιτρέποντας στον Φάμπιο Γκρόσο να σκοράρει το τελευταίο πέναλτι της Ιταλίας και να κερδίσει τον τέταρτο τίτλο της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Asamoah Gyan (Γκάνα vs Ουρουγουάη, 2010)

Το άστοχο πέναλτι του Asamoah Gyan εναντίον της Ουρουγουάης στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2010 είναι μια από τις πιο συγκλονιστικές στιγμές στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Ο Γκανέζος επιθετικός ήταν έτοιμος να στείλει τη χώρα του στην επόμενη φάση του τουρνουά και μάλιστα να σημειώσει έναν δραματικό νικητή την τελευταία στιγμή. Αλλά το λάκτισμα του Γκιάν ήταν τόσο άσχημα που χτύπησε στο δοκάρι αντί για γκολ.

Το άστοχο ήταν τόσο κακό που έγινε γνωστό ως «το χειρότερο πέναλτι που έγινε ποτέ» και έχει επαναληφθεί χιλιάδες φορές στο YouTube. Επίσης, πυροδότησε μια παγκόσμια συζήτηση για το πόση πίεση υπάρχει στους παίκτες που εκτελούν πέναλτι.

Roberto Baggio (Ιταλία εναντίον Βραζιλίας, 1994)

Ο Ρομπέρτο ​​Μπάτζιο θα μείνει για πάντα στη μνήμη για το χαμένο του πέναλτι εναντίον της Βραζιλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1994.

Ο Μπάτζιο βρισκόταν στο απόγειο των δυνάμεών του στις ΗΠΑ. Είχε σκοράρει πέντε γκολ για να οδηγήσει την Ιταλία στους τελικούς, όπου αντιμετώπισε μια ενσωματωμένη Βραζιλία. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να βρει γκολ μετά από 120 λεπτά, που σημαίνει ότι όλα θα κατέληγαν στα πέναλτι.

Ο Μπάτζιο ανέβηκε για να ισοφαρίσει το σκορ, αλλά έκανε σκι το σουτ του ψηλά και άουτ, δίνοντας στη Βραζιλία τη νίκη και αφήνοντάς του ένα ρεκόρ που θα τον στοιχειώνει για πάντα.